TXID (شناسه تراکنش) چیست؟

هش تراکنش یا TXID چیست

TXID:

TXID که در اصل مخفف عبارت Transaction ID می باشد که از آن به عنوان TxID هم یاد میشود، یک عدد هش بوده که تراکنش روی زنجیره بلاک چین را ذخیره می کند. تمام تراکنش ها در بلاک چین بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) در زنجیره های هش زخیره می شوند که همان شناسه های تراکنش هستند.

در این مقاله قصد داریم تا با TXID، نحوه کار آن آشنا بشویم. پس با ما در نوین ارز صرافی ارزهای دیجیتال و پول های الکترونیکی همراه باشید. 

معنی TXID چیست؟

بلاک چین از یک سری بلاک تشکیل شده است، که از تراکنش های متعدد ساخته شده است. اگر کاربری بخواهد متوجه شود که تراکنش رمز ارز در بلاک چین صورت گرفته است، آن زمان به TXID نیاز دارد. تراکنش های بلاک چین برای جلوگیری از سانسور و ایجاد یک سیستم غیر قابل اعتماد تغییر ناپذیر هستند. برای همین موضوع، TXID به منظور اثبات پرداخت شدن یک منبع مالی عمل می کند. این اطلاعات در بلاک چین به صورت دائمی ذخیره شده و قابلیت پاک شدن ندارد. اگر یک صرافی ارزدیجیتال مثل نوین ارز نیاز به تاییدیه یک پرداخت یا برداشت گم شده را داشته باشد، TXID کمک به بازیابی آن مبلغ میکند.

TXID

شناسه تراکنش مربوط به سال ۲۰۰۹- که احتمالاً مختص به کیف پول های ساتوشی است. (منبع: Blockchain.com)

بعضی از رمزارزها TXID ندارند. رمزارزهایی مثل مونرو یا زی کش داده های تراکنش را ذخیره نمیکنند و به علت اهداف حریم خصوصی داده های پرداخت و موجودی را مخفی می کنند. در بیت کوین و اتریوم، کاربرها می توانند به سادگی کلیه تراکنش های اتفاق افتاده را از طریق مرورگرهای بلاکچین دنبال نمایند. مرورگرهای بلاکچین این امکان را فراهم میکند تا کلیه تراکنش های بلاک چین به صورت زنده نمایش داده شود و کاربران موجودی رمزارزها را مشاهده نمایند. معروف ترین مرورگر بلاک چین برای بیت کوین Blockchain.com است.

TXID در بیت کوین و اتریوم شامل ۶۴ کارکتر که به صورت اتفاقی شامل اعداد و حروف میشود. توجه داشته باشید که TXID با آدرس ولت، با وجود داشتن ساختاری مشابه، متفاوت است.

نحوه پیدا کردن TXID در تراست ولت

  1. در صفحه اصلی کیف پول تراست ولت ابتدا ارز مورد نظر خود را انتخاب کنید
  2. در مرحله بعدی در قسمت پایین صفحه تراکنش مورد نظر خود را پیدا کنید و آن را انتخاب کنید.
  3. در صفحه باز شده جزییات تراکنش شامل مبلغ، آدرس کیف پول مقصد، زمان و وضعیت تراکنش نشان داده میشود. با کلیک روی گزینه جزییات بیشتر یا عبارت more details  هش تراکنش یا همان TXID به شما نمایش داده میشود. 

نوین ارز سامانه تمام اتوماتیک و تخصصی خرید و فروش ارزهای دیجیتال می باشد. همینطور کاربران می توانند نسبت به خرید گیفت کارت، پرفکت مانی و ووچر پرفکت مانی با بهترین قیمت ها اقدام کنند. شما همچنین می توانید جهت وریفای حساب پرفکت مانی خود در بخش خدمات سفارش خود را ثبت کنید. جهت خرید و فروش ارز دیجیتال و تتر می توانید در نوین ارز ثبت نام کنید.

ما را دنبال کنید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

https://novinarz.com
Telegram: https://t.me/novinarzex

بیشتر بدانید: خرید و فروش بایننس کوین (BNB)!

اشتراک گذاری: